Čištění a údržba kopaných studní

Dobrá studňa v suchu vodu dáva; dobrý priateľ v núdzi sa poznáva.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             slovenské přísloví


Voda - nezbytný předpoklad pro život tady i kdekoliv jinde na této planetě. Naši předkové si toho byli vědomi a proto se o vodní zdroje v krajině, kterou obývali, náležitě starali. Moderní člověk je však čím dál tím více odtržen od své podstaty a tím i od přírodních živlů a prostředí, které jeho život utvářejí. 

Nebuďme odtržení a lhostejní, ale starejme se o zemi, kterou obýváme a vodu, kterou pijeme jako o živý organismus - tedy s citem, pokorou a vděkem. Tak jak to dokázaly generace před námi.

Ať chceme nebo ne, na celé planetě se mění klima. Spolu s odlesňováním a dalšími závažnými zásahy člověka do celého systému fungování přírody se výrazně snižuje schopnost krajiny zadržovat vodu. Proto mít k dispozici vlastní zdroj kvalitní pitné vody nabírá bez jakéhokoliv přehánění a pseudo-ekologického alarmismu čím dál tím více na významu. 



Čistit kopanou studnu je vhodné jednou za pět až sedm let, ale vždy rozhodují konkrétní podmínky - jak je chráněná, hluboká, jak je konstruovaná, k jakému účelu se používá, atd... Ke znečištění vody dochází mnoha způsoby, zejména pokud je studna staršího data a tím pádem v horším technickém stavu.

Studny se zanášejí organickými i anorganickými nečistotami. Co do ní spadne či vleze, začne se rozkládat - zemina, tráva, listí, hmyz, hlodavci,... Kaly usazené na dně přispívají k rozmnožení řas a bakterií, mohou dokonce ucpat nátok, odklonit pramen a zapříčinit tak vyschnutí studny.

Při poškození pláště (zejména při porušení utěsnění spár mezi skružemi) hrozí prosakování a kontaminace povrchovými a spodními vodami s obsahem chemikálií, hnojiv či fekálních bakterií.

Z těchto i dalších důvodů je nezbytné pravidelné čištění a kontrola studny, aby se předešlo zhoršení kvality vody, případně ohrožení Vašeho zdraví. Každopádně pokud se vyskytne u pravidelně používané studny náhlý problém, je potřeba přivolat odborníka.



Těšíme se na spolupráci